Son Dakika Haberler

Eber Gölü 4 yıldır gizemli çekilde yanıyor

Türkiye'nin en büyük göllerinden birisi olan Afyonkarahisar' bulunan Eber Gölü'nün kurumuş bölümlerindeki kamışların bulunduğu alanda çıkan ...

Eber Gölü 4 yıldır gizemli çekilde yanıyor
Okunma : 1 views Yorum Yap

Türkiye’nin en büyük göllerinden birisi olan Afyonkarahisar’ bulunan Eber Gölü’nün kurumuş bölümlerindeki kamışların bulunduğu alanda çıkan yangınlarla gündemde.

Kasım ayı içerisinde gölün farklı bölümlerinde ardı ardına 5 yangın çıktı.

Yangınların gölün özellikle kuruyan bölümlerindeki yerlerde çıkması ise akıllara ‘sabotaj’ ihtimalini getirdi.

3 4 yıldır kamış döneminde yanıyor

Bir başka düşündürücü konu ise gölde çıkan yangınların genelde kamış hasadı döneminin sona ermeye başladığı zamanlarda çıkması.

Göl yaklaşık 3 4 yıldan bu yanan adeta düzenli olarak yanarken, bu durum bölgede kamış üretimi yapan üreticileri de zor duruma düşürüyor.

“Buranın yanma sebebi bence tamamen insanlara dayalı”

İHA’nın haberine göre, Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine bağlı Ada köyde kamış biçimi yaparak geçimini sağlayan Naci Güçer, yangınların her yıl kış dönemine girerken çıktığını ifade etti.

Güçer, “Bu dönemlerde kamış biçme sezonu başlıyor. Burada ekmeğini çıkarma isteyen kişiler kamış biçimi yapıyor. Buranın yanma sebebi bence tamamen insanlara dayalı. Kamış biçip gittikten sonra burası yanıyor. Burada bir sürü hayvan var ve yangınlarda onlarda yanıyor. Bunun için yani Eber Gölü için bir önlem alınması gerekiyor. Daha önce Eber Gölü için ‘kurtarılacak’ diye ama böyle zor zamanlarda kimse ilgilenmiyor. Yangınlarda zarar yaklaşık 7 milyon TL vardır.” diye konuştu.