Son Dakika Haberler

Piyasaların gözü Merkez’in yarın açıklayacağı yılın son faiz kararında!

Piyasaların gözü Merkez’in yarın açıklayacağı yılın son faiz kararında!
Okunma : 16 views Yorum Yap

Merkez Bankası 2022 yılının son faiz kararını yarın saat 14.00’te açıklayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faiz inşallah tek haneli rakama inecek” diyerek sinyal verirken ekonomistlerle yapılan son Merkez Bankası faiz kararı anketinden 150 baz puan indirim beklentisi çıktı.

 

Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayındaki toplantısını yarın gerçekleştirip merakla beklenen faiz kararını duyuracak.
 

Merkez Bankası ağustos, eylül ve ekim aylarında yüzde 85’i aşan enflasyon ve devam etmekte olan küresel sıkılaşma döngüsüne rağmen politika faizinde indirime giderek yüzde 10.5 seviyesine çekmiş ve gerekçe olarak ekonomide ivme kaybını göstermişti.

Bu gelişmelerin ardından piyasalar yarın açıklanacak karara odaklandı. Merkez’in açıklaması merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz konusunda yaptığı açıklamalarda yıl sonuna kadar tek haneye indirilmesi yönünde hedeflerinin olduğunu belirterek “Faiz inşallah tek haneli rakama inecek.” demişti.

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin tamamı ise Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin 150 baz puan indirileceği görüşünde. Katılımcıların tahminlerinin büyük çoğunluğuna göre TCMB bir haftalık repo faizindeki aylardır devam eden indirim döngüsünü sonlandıracak ve yılı yüzde 9 faiz ile tamamlayacak.