Son Dakika Haberler

PROFESÖR DOKTOR TARIK ZAFER NURSAL KİMDİR?

PROFESÖR DOKTOR TARIK ZAFER NURSAL KİMDİR?
Okunma : 500 views Yorum Yap

PROFESÖR DOKTOR VE  GENEL CERRAHİ UZMANI TARIK ZAFER NURSAL MEME KANSERİNİ ANLATIYOR…

Ben Tarık Zafer Nursal, 1969’da Mersin doğumluyum. Ama Mersin’i iyi bilmiyorum. Babam İskenderun Demir-Çelik Fabrikalarında çalışmaya başladığı için daha 1 yaşındayken İskenderun’a taşınmışız. İlkokulu İskenderun Demir Çelik İlkokulunda tamamladıktan sonra Tarsus Amerikan Koleji’ni kazandım ve yatılı olarak orta ve lise eğitimime başladım. Her ne kadar 12 yaşında bir çocuk için zor olsa da yatılı eğitimin bana çok şey kazandırdığını düşünüyorum.

Tıp eğitimimi Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladım. Genel Cerrahi Uzmanlık eğitimimi yine Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda yaptım. Sonrasında bizim meslek açısından oldukça hareketli bir coğrafya olan Adana’da; Başkent Üniversitesi Hastanesi ve Medline hastanesinde çalıştım. Toplam 15 sene sonrasında yine Adana’da 4 sene özel muayenehanemde hizmet verdim. Son olarak; kişisel gelişimim ve daha çok bireye bilimsel, doğru ve hakkaniyetli hizmet verebilmek için 2021’de İstanbul Emsey Hastanesinde Genel Cerrahi Direktörü olarak çalışmaya başladım.

“İleri laparoskopik” cerrahi dışında; ki bunun için de karın içi tüm organların cerrahisi ve özellikle tüm “obezite” ameliyatları ve çok fazla meslektaşımın yoğunlaşmadığı “obezite revizyon” cerrahileri de dahil olmak üzere, karın ve kasık fıtıklarında son bilgi birikimi ile ameliyat yapmaktayım. Karın içi organların ve tiroid bezinin kanserleri konusunda da çok deneyimliyim.

Ancak ülkemizde büyük bir eksiklik olarak gördüğüm “meme kanseri” cerrahi tedavisinde iddialıyım. Çünkü hiçbir kadın meme kanseri nedeniyle memesini kaybetmek zorunda değil. Günümüzde meme kanseri hastalarının yarısında kanser geliştiğinde meme koruyucu cerrahi mümkündür. Yani memenin hepsinin alınmasına gerek yoktur. Maalesef geri kalan kadın hastalarda tümörün çok odaklı olması gibi bazı tıbbi nedenlerle tüm meme dokusunun alınması gerekmektedir. Ancak, bu hastalarda dahi aynı seansta onkoplastik cerrahi tekniklerle yeni meme yapmak mümkündür. Sonuçta hiçbir hastam kanser nedeniyle memesini kaybetmek zorunda değildir.

Sizin aracılığınız ile bizi izleyen tüm kadınlara seslenmek istiyorum; “Meme kanseri hastalığı maalesef her sekiz kadından birinde görülmektedir.” Bu anlamdaki farkındalık için markalarımdan biri “sekizde-bir” dir. Bu oranı değiştirmek mümkün değildir. Bunun için bu hastalığa erken tanı koymak ve müdahale etmek sizin için çok önemlidir. Kontrollerinizi ihmal etmeyin. Yine de meme kanseri saptanırsa korkmayın; hiçbir kadın memesini kanser nedeniyle kaybetmek zorunda değil.

Beni aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile dilerseniz takip edebilirsiniz.

Youtube.com/Prof.Dr. Tarık Zafer Nursal

www.tarikznursal.com.tr

@dr.tznursal

@sekizde_bir