Son Dakika Haberler

Vladimir Putin ile Nikol Paşinyan bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinin ardından ...

Vladimir Putin ile Nikol Paşinyan bir araya geldi
Okunma : 6 views Yorum Yap

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinin ardından başkent Erivan’da bir araya geldi.

Zirvenin sonuç bildirgesini imzalamayan Paşinyan, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, KGAÖ zirvesindeki bazı konular üzerinde uzlaşamadıklarını belirtti.

Bölgede güvenlik alanındaki duruma değinen Paşinyan, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Kararların birçoğu, yani 17’den 15’i alındı. Birçok sorun var.

“Barışı sağlayacak konuları istişare etmeliyiz”

KGAÖ toplantısı esnasında bunlardan bahsetmiştim. Bunlar, desteğinizle ve himayeniz altında Azerbaycan Cumhurbaşkanı (İlham Aliyev) ile imzaladığımız üçlü anlaşmanın uygulanması ile ilgili sorunlar. Bunlar çok önemli konular. Bölgede uzun vadeli barışı sağlayacak konuları istişare etmeliyiz.”


“Ermenistan’ın Rusya’ya ihracatı yüzde 80 arttı”

Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkilere de değinen Paşinyan, bu ilişkilerin hızla geliştiğini belirterek, “Bu yıl Ermenistan’ın Rusya’ya ihracatı yüzde 80 arttı. Elbette, bu, lojistik alanında yaşanan bazı değişikliklerden kaynaklanıyor ama bu, genel olarak ekonomik işbirliği için yeni fırsatlar yaratıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor”

Rusya Devlet Başkanı Putin de KGAÖ zirvesindeki sonuçlara ilişkin, “Elbette, tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor ancak genel olarak, çalışma yoğun ve yararlı idi.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin müttefik seviyesinde olduğuna dikkati çeken Putin, “Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 12, bu yılın 9 ayında ise yüzde 67 arttı. Bu, günümüzdeki koşullardan kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bugün Erivan’da düzenlenen KGAÖ zirvesine yönelik bildiriyi imzalamadığını açıklamıştı.